Bezpieczeństwo w sieci 2

Każdy, kto aktywnie działa w Internecie, musi trzymać się tych zasad. Jeśli chcesz być bezpieczny w sieci, chroń swoje dane osobowe i przestrzegaj reguł.
5 zasad bezpieczeństwa:
● Program antywirusowy
● Hasła i loginy
● Media społecznościowe
● Dane osobowe
● Poczta elektroniczna
 
Zainstaluj program antywirusowy – bądź bezpieczny w Internecie
 Na rynku mamy kilka dobrych (również bezpłatnych) programów antywirusowych, które skutecznie zabezpieczą Twój komputer przed niechcianym oprogramowaniem i wirusami. Zainstaluj taki program, żeby ochronić swoje urządzenie przed utratą ważnych danych lub nawet przed awarią całego sprzętu.
 
Hasła i loginy znasz tylko Ty
 To powinna być podstawowa zasada, jaką kierujesz się w Internecie. Po drugie, jeśli masz wiele kont w różnych serwisach, Twoje hasło wszędzie powinno być inne i zmieniane regularnie. W ten sposób solidnie zabezpieczysz się przed atakiem cyberprzestępców.
 
Jakie powinno być hasło?
Wskazówka: hasło powinno być długie (min. 8 znaków) i zawierać duże, małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Np. #Sz2cz0yt2no0&
 
Zapamiętywanie hasła — niełatwa sprawa
Jak zapamiętać tyle haseł? Na pewno nie zapisuj ich w telefonie albo na luźnych karteczkach, które „lubią się” gubić. Są specjalne narzędzia i aplikacje (oczywiście internetowe) do przechowywania tego typu danych (np. KeePass Password Safe czy Sticky Password). Każdy z tych programów możesz pobrać na swój komputer lub zainstalować aplikację na komórce.
 
Uważaj na swoje zachowanie w mediach społecznościowych
Jeśli masz konto na Facebooku, wiesz, że można tam opublikować prawie wszystko. Wrzucić zdjęcie z wakacji, podzielić się informacją, że jesteś właśnie na imieninach kolegi albo pochwalić się, że po raz kolejny zostałeś/-aś dziadkiem lub babcią.
 
Profil prywatny
Dzielisz się faktami ze swojego życia, a czy pamiętasz, żeby nie robić tego publicznie? Zwróć uwagę na ustawienia statusu swojego profilu. Jeśli nie jest prywatny z dostępem tylko dla znajomych – szybko to zmień. Chroń swoje dane. Pamiętaj, że wiadomość o tym, że nie ma Cię w domu, mogą przeczytać również… złodzieje.
 
Dane osobowe
Chcesz być bezpieczny w Internecie. Zastanów się, gdzie zostawiasz swoje dane. Przede wszystkim chodzi o to, żeby nie robić tego w nieznanych miejscach. Dobrze się zastanów, komu i gdzie chcesz udostępnić informacje na swój temat. Warto również przemyśleć, w jakiej witrynie zakładasz konto i do kogo trafi wiadomość z numerem Twojej karty kredytowej.
 
Co powinno Cię zaniepokoić?
● Dziwny adres strony (adres URL). Najedź kursorem myszki na nazwę i zobacz, co wyświetli się w lewym dolnym rogu ekranu – jeśli nazwa się zgadza i nie ma tam celowo wrzuconej literówki, adres jest poprawny.
● Sprawdź certyfikat HTTPS – jeśli zobaczysz obok adresu strony ikonę kłódki, oznacza to, że ruch jest szyfrowany i bezpieczny. W ten sposób zapobiega się kradzieży danych poufnych (np. numeru karty kredytowej czy hasła).
● Brak ocen i komentarzy na stronie – jeśli np. trafisz na stronę sklepu internetowego, gdzie brakuje opinii użytkowników (np. w postaci komentarza pod produktem) i ocen (liczbowych, „gwiazdkowych”) zastanów się, czy na pewno chcesz dokonać zakupu.
 
Poczta elektroniczna – używaj narzędzi
Jeśli masz konto pocztowe, np. na Gmailu, Onecie, Interii czy WP, codziennie na Twoją skrzynkę przychodzi kilka lub kilkanaście e-maili, które wcale nie pochodzą od Twoich bliskich. Często to niechciany spam, który automatycznie trafia do kosza. Zdarza się jednak, że e-maile przypominają wiadomości, jakie zazwyczaj dostajesz ze swojego banku. Niestety w ostatnich latach cyberprzestępcy bardzo mocno rozwinęli swoje hakerskie zdolności i potrafią tak skonstruować wiadomość, że wygląda na autentyczną. Zdarza się, że właśnie tak wykradane są tajne dane. Są jednak programy antyspamowe, które możesz zainstalować dodatkowo i dzięki nim lepiej chronić swoją prywatność.
 
Co to jest phishing?
Phishing to dość wyrafinowana forma oszustwa, kradzieży. Hakerzy używają tej metody, żeby uzyskać od nas takie informacje jak: hasła, numer karty kredytowej, numer polisy. Robią to, wysyłając fałszywe maile lub strony internetowe, na które nas przekierowują.
 
Zwróć też uwagę na załączniki w mailach.
Nie otwieraj plików, które dostałeś z nieznanego źródła. Nawet jeśli w polu nadawcy widzisz znajome imię i nazwisko (lub nick – internetowe przezwisko, ksywkę), zanim pobierzesz załącznik, upewnij się, że osoba, która Ci go wysłała, o tym wie. Upewnij się, że jesteś bezpieczny w Internecie.
 
Żródło:
https://e-kruk.pl/badz-bezpieczny-winternecie/?utm_source=pl_kruk_eu&utm_medium=LP&utm_campaign=esenior&utm_term=ver_1/;

INNE PORADNIKI

Usługi telekomunikacyjne – umowy i reklamacje

Usługi telekomunikacyjne – umowy i reklamacje

Jak bezpiecznie zawrzeć umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych i nie dać się oszukać.

Phishing i nieautoryzowane transakcje

Phishing i nieautoryzowane transakcje

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Bezpieczne e-zakupy

Bezpieczne e-zakupy

Choć jeszcze kilka lat temu darzyliśmy je znacznie mniejszym zaufaniem, obecnie e-zakupy stały się dla nas codziennością.
Nadal jednak na nieuważnych klientów czyhają osoby chcące zarobić na niewiedzy lub pomyłkach. Trzymanie się podstawowych zasad pozwoli jednak uniknąć rozczarowań i problemów :

Przejdź do treści