Czujniki inteligentne

Dom pełni służbę od rana do wieczora. Robi wszystko, żeby żyło nam się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Pracuje nawet wtedy, gdy nikogo w nim nie ma. Czy to możliwe? Tak. Oto dom sterowany elektroniką.

Inteligentne czujniki rozszerzają funkcjonalność domu i oddają do dyspozycji szerokie opcje automatyzacji. Można sprawować bezpośrednią kontrolę nad inteligentnymi urządzeniami poprzez aplikację mobilną. W mieszkaniach wystarczy już kilka urządzeń (alarm, czujka gazu, elektroniczna stacja pogody), by poczuć się pod własnym dachem komfortowo i pewnie.


Dla bezpieczeństwa

 1. Czujka dymu

Jest w prawie każdym biurze i budynku publicznym — na klatkach schodowych i korytarzach. Można ją też zamontować w prywatnych domach i mieszkaniach. Sygnał dźwiękowy powiadomi nas, że zaczyna się tlić ogień, np. z powodu źle odłożonego żelazka, czy niezgaszonego papierosa.


2. Czujka gazu

Wykrywa w powietrzu zwiększoną obecność metanu, propanu lub butanu. Należy zamontować ją w pobliżu kuchenek gazowych, na wysokości ok. 30 cm od ziemi. O niebezpiecznym stężeniu gazu informuje pulsująca dioda LED albo sygnał akustyczny.


3. Czujka tlenku węgla

Nieodzowna pomoc w pomieszczeniach, gdzie są gazowe podgrzewacze wody, kotły na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe, kominki oraz przenośne piecyki gazowe. Czujka włączy się natychmiast, gdy tylko niebezpiecznie zacznie wzrastać poziom czadu.


4. Czujka wody

Potrzebna jest w łazienkach, pralniach, piwnicach. Jeśli na przykład nasze dziecko zostawi odkręcony kran i z wanny zacznie przelewać się woda, czujka uruchomi się, gdy woda przekroczy poziom, na którym umieszczone są elektrody sondy podłączonej do czujki.


 5. Oświetlenie zmierzchowe

Przyda się tym, którzy mieszkają w odludnych miejscach, na dużych posesjach, w domach z ogrodami. Po zmroku, dzięki świetlnym czujkom, automatycznie zapalą się przed domem lampy, które będą świecić aż do świtu.


 6. Czujki antywłamaniowe

Najprostsze zabezpieczenie przed złodziejami to kilka czujek ruchu rozmieszczonych przy drzwiach oraz oknach, i połączonych z przełącznikiem uruchamiającym alarm. Bardziej zaawansowane modele mają opcję wysyłania sygnału alarmowego do firmy ochroniarskiej lub na policję.

 

Dla wygody

1. Czujka ruchu powodująca włączenie światła
Kiedy wejdziemy do pokoju, zapali się lampa, a kiedy wyjdziemy, światło samo zgaśnie. Urządzenie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Przyda się też zapominalskim. Wracając np. ze strychu albo z piwnicy, nie będą się musieli martwić, czy wyłączyli światło. Czujniki przymocowuje się do ścian, mebli i umieszcza na zewnątrz budynków.


2. Ściemniacz światła

Za jego pomocą regulujemy jasność świecących się lamp. Odpowiedni odbiornik montuje się na przewodach stojących lamp albo po prostu w puszce elektrycznej — zastąpi zwykły włącznik. Wystarczy jeszcze pilot, by nie ruszając się z fotela, zdalnie przyciemnić światło w pokoju.


3. Bezprzewodowy dzwonek do drzwi

Coś dla właścicieli dużych domów — gong usłyszymy nawet w ogrodzie albo w garażu, bo mały odbiornik odbierający sygnał radiowy z nadajnika umieszczonego w drzwiach można schować do kieszeni i pójść przygotowywać grilla na tarasie.


4. Podświetlacz do zamka

Dobra rzecz dla tych, którym często zdarza się wracać w nocy do domu. Żeby oświetlić sobie dziurkę od klucza, wystarczy nacisnąć zamontowane nad zamkiem urządzenie wyposażone w diodę LED.


5. Automatyczny system sterowania roletami

Nie dość, że rolety podnosimy i opuszczamy zdalnie, za pomocą pilota, to jeszcze możemy go tak zaprogramować, że będą się same uruchamiały w wybranym przez nas momencie.


6. Automatyczny system podlewania ogrodu

Latem nie musimy już pamiętać, żeby po zachodzie słońca podlać trawnik. Trzeba tylko odpowiednio ustawić system irygacyjny. Taki zestaw składa się z trzech elementów: urządzenia nawadniającego (zraszacza albo emitera), przewodów doprowadzających
wodę, elektrozaworów i elektronicznego urządzenia sterującego. Założenie instalacji jest dość drogie, ale można ją rozbudowywać etapami.

  Źródło: https://www.leroymerlin.pl/instalacje/dom-inteligentny-czujniki,e536,l2718.html;

INNE PORADNIKI

Usługi telekomunikacyjne – umowy i reklamacje

Usługi telekomunikacyjne – umowy i reklamacje

Jak bezpiecznie zawrzeć umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych i nie dać się oszukać.

Phishing i nieautoryzowane transakcje

Phishing i nieautoryzowane transakcje

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Bezpieczne e-zakupy

Bezpieczne e-zakupy

Choć jeszcze kilka lat temu darzyliśmy je znacznie mniejszym zaufaniem, obecnie e-zakupy stały się dla nas codziennością.
Nadal jednak na nieuważnych klientów czyhają osoby chcące zarobić na niewiedzy lub pomyłkach. Trzymanie się podstawowych zasad pozwoli jednak uniknąć rozczarowań i problemów :

Przejdź do treści