Galeria 1

Samotność. Jak sobie z nią radzić?

Zastanawiasz się jak sobie radzić z samotnością? Oto 9 metod radzenia sobie z nią.

Zastanawiasz się jak sobie radzić z samotnością? Czasami dopada Cię uczucie wewnętrznej pustki, bezsilności, wstydu, niezrozumienia lub lęku? Samotność zaczyna wchodzić z butami w Twoje życie, zakradać się w każdą jego dziedzinę i koniec końców staje się nie do zniesienia? Ten artykuł powinien Ci pomóc.


Specjaliści rozróżniają dwa rodzaje samotności: przejściową oraz chroniczną. Czym jest ta pierwsza? Samotność przejściową zwykle wywołuje określona sytuacja, jakieś życiowe zmiany, szczególnie te, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba. Może musiałeś się przeprowadzić. Nagle tracisz wszystkich swoich bliskich i otaczają cię ludzie, z którymi nie masz nic wspólnego. A może straciłeś kogoś bliskiego, człowieka, do którego byłeś przywiązany, który zapewniał ci miłość i poczucie stabilności.

Kiedy w taki lub inny sposób wali nam się cały nasz świat, jest całkiem zrozumiałe, że dopada nas samotność. Przeżywamy ją wówczas bardzo intensywnie, ale jest to sytuacja przejściowa. Potrzeba czasu, żeby przywyknąć do nowego miejsca. Potrzeba czasu, aby przejść przez żałobę i dostosować się do nowej sytuacji. Czas leczy rany – ogromna pustka wywołana przez tego typu wydarzenia z czasem zanika.

Chroniczna samotność
Zdarza się jednak, że czas płynie swoim rytmem, a uczucie braku bliskości i pustki nie mija. Możemy wtedy mówić o samotności chronicznej. Jak o przejściowej samotności, możemy śmiało powiedzieć, że jest czymś normalnym i nieuniknionym, tak o chronicznej samotności, że jest stanem poważnym, który bardzo negatywnie odbija się na jakości życia człowieka. Niestety ten rodzaj samotności często dotyka osoby  starsze.

Co się dzieje z kimś, kto cierpi z powodu chronicznej samotności?
Czuje się nikim. Wstydzi się samego siebie i wydaje mu się, ze całe jego życie to jedna wielka porażka. Swoje pragnienia i uczucia chowa w najgłębszych miejscach – tam, gdzie nikt ich nie rozpozna. Chce się ukryć przed całym światem, nie chce nikogo widzieć, bo boi się, że zostanie odrzucony. Myśli, że nie jest w stanie z nikim zbudować bliskiej relacji, bo jest brzydki, dziwny i aspołeczny. Izoluje się jeszcze bardziej i tak zamyka się błędne koło, z którego nie potrafi się wydostać.

Chroniczna samotność wywołuje w człowieku ogromny stres, który odbija się na umyśle i ciele, powodując różne dolegliwości, a nawet choroby somatyczne. Osoby, które są chronicznie samotne, często cierpią na bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu, są bardziej narażone na uzależnienia oraz depresję i żyją krócej. Samotność jest tak samo szkodliwa dla zdrowia jak palenie, nadwaga lub
brak ruchu.

Co więc możesz zrobić, gdy czujesz się samotny/samotna?

1. Nie osądzaj siebie za to, że odczuwasz samotność. Bywa bolesna, ale gdy dodatkowo krytykujemy samych siebie za to, że ją odczuwamy, pogłębiamy tylko nasz psychiczny dyskomfort. Zamiast traktować ją w kategoriach porażki, ćwicz współczucie (ale nie użalanie się!) w stosunku do samego siebie.
2. Zrozum, że samotność jest powszechna i to, co teraz czujesz, nie będzie trwało wiecznie. „To uczucie minie” – przekonuje terapeutka Bruneau.
3. Spróbuj nawiązać z kimś relację. Zadzwoń do kogoś z rodziny, umów się na kawę z koleżanką, której dawno nie widziałaś. Nie możesz wmówić samej sobie, że jesteś niekochana czy nielubiana, a inni unikają z tobą kontaktu, bo to nieprawda.
4. Spędzaj czas na łonie natury. Czasem wystarczy krótki spacer, by poukładać własne myśli lub zmniejszyć poczucie lęku. Dla wielu osób lekiem na samotność jest też posiadanie zwierzaka np. psa lub kota.
5. Ogranicz czas spędzany z telefonem komórkowym w ręku. Niby wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że na Facebooku czy Instagramie znajomi umieszczają wybiórczo wybrane zdjęcia, a i tak udowodniono, że przeglądanie mediów społecznościowych może przyczyniać się do spadku nastroju lub pogłębiać uczucie osamotnienia.
6. Zrób coś kreatywnego. Samotność oznacza zwykle więcej czasu dla siebie, więc może warto ten etap w życiu wykorzystać, by powrócić do zapomnianych pasji? Może kiedyś lubiłaś malować, pisać powieści, robić na drutach?
7. Pomyśl o kimś, kto cię naprawdę kocha. Zastanów się nad osobą w swoim życiu, która naprawdę troszczy się o ciebie. W jaki sposób się to wyraża? „Otrzymanie tej miłości jest nie tylko odzwierciedleniem dobroci drugiej osoby, ale także twojej własnej, bo inaczej nie moglibyście być tak kochani” – przekonuje David Narang.
8. Zapisz się na jakieś zajęcia. Chodzi o to, by regularnie spotykać się z ludźmi, którzy lubią to samo, co ty. Może będą to zajęcia jogi, kurs gotowania, studia podyplomowe?
9. Pomyśl o tym, czego uczy cię samotność. Choć to trudne, ale spróbuj ją zaakceptować. „Zwróć uwagę, jak wpływa na twoje emocje, myśli, napięcia w ciele. Po kilku minutach pomyśl o krokach, które chcesz podjąć – o planie działania, który pochodzi teraz z twojego spokojnego umysłu i jest bardziej prawdopodobny do zrealizowania niż ten, który wynika ze stresu” – przekonuje David Narang.

Jeśli jednak masz wrażenie, że nie radzisz sobie ze swoją samotnością i
czujesz się nią przytłoczony/na, skorzystaj z pomocy psychoterapeuty.


źródło: mamadu.pl / psychoterapiacotam.pl

INNE PORADNIKI

Usługi telekomunikacyjne – umowy i reklamacje

Usługi telekomunikacyjne – umowy i reklamacje

Jak bezpiecznie zawrzeć umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych i nie dać się oszukać.

Phishing i nieautoryzowane transakcje

Phishing i nieautoryzowane transakcje

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Bezpieczne e-zakupy

Bezpieczne e-zakupy

Choć jeszcze kilka lat temu darzyliśmy je znacznie mniejszym zaufaniem, obecnie e-zakupy stały się dla nas codziennością.
Nadal jednak na nieuważnych klientów czyhają osoby chcące zarobić na niewiedzy lub pomyłkach. Trzymanie się podstawowych zasad pozwoli jednak uniknąć rozczarowań i problemów :

Przejdź do treści