E – usługi

Usługi on-line stają się niezwykle popularne i stanowią bogaty zasób miejsc w sieci internetowej, które umożliwiają załatwienie spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu.

Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wyszukać interesujące nas hasło i możemy załatwić wiele spraw, które kiedyś wymagały wizyty w urzędzie lub instytucji publicznej. Na naszym telefonie instalujemy aplikacje, które mogą nam w tym pomóc lub odwiedzamy wybrane miejsce w przeglądarce internetowej. Bardzo często jednak skorzystanie z usługi wymaga pobrania aplikacji na telefon i założenia w niej konta klienta. Jeśli korzystamy z komputera, to często również jesteśmy proszeni o założenie konta.

 

Jak założyć konto w wybranej aplikacji?

 

Procedura zakładania konta w aplikacji jest zawsze podobna.

 

Krok 1 – pobierz aplikację ze sklepu Play na swoim telefonie.

 

Krok 2 – wybierz opcję ZAŁÓŻ KONTO lub ZAREJESTRUJ SIĘ (czasami po angielsku SIGN IN).

W tym celu należy podać nazwę użytkownika, adres mailowy np. nasz adres poczty Gmail i wymyślić hasło, które czasami musimy wpisać dwukrotnie. Następnie przeczytać regulamin i politykę prywatności i zaakceptować je.

 

Krok 3 Po wykonaniu tych działań, zazwyczaj możemy sprawdzić naszą pocztę mailową, ponieważ tam czeka na nas wiadomość od serwisu, w którym założyliśmy konto. Otwieramy wiadomość i klikamy w link aktywacyjny naszego konta w wybranym serwisie. Czasami już po pobraniu aplikacji, założeniu konta jest możliwe logowanie.

 

Krok 4 Po kliknięciu w link zostaniemy przeniesieni do serwisu i wystarczy się zalogować i mądrze korzystać z oferowanych tam usług.

 

Możemy znaleźć różne kategorie usług:

o   sprawy urzędowe,

o   usługi bankowe,

o   usługi zdrowotne,

o   usługi podróżnicze,

o   usługi zakupowe.

 

 

Oto przegląd usług w poszczególnych kategoriach:

o   Sprawy urzędowe

Usługi dla obywatela – portal internetowy https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela

Dzięki tej stronie internetowej możemy załatwić na odległość sprawy związane np. z: dowodem osobistym, paszportem, dowodem rejestracyjnym, rentą, aktami stanu cywilnego, księgi wieczystej oraz wieloma innymi sprawami urzędowymi.

Wystarczy odwiedzić portal i kliknąć interesujący nas dział. Wtedy zostaniemy poinstruowani o dalszych krokach i strona przekieruje nas do aplikacji online, która pomoże załatwić wybraną sprawę.

 

Aplikacja na telefon mObywatel

Dzięki aplikacji mObywatel aktywujesz i okażesz wszystkie swoje dokumenty w smartfonie.

ePUAP to skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej –bezpłatnej platformy do kontaktu z różnymi urzędami i załatwiania sprawę szybko, wygodnie i bez kolejek, bez wychodzenia z domu.

Jeśli nie masz konta na ePUAP:

1.      Wejdź na epuap.gov.pl.

2.      Kliknij Zarejestruj się

3.      Wypełnij krótki formularz.

4.      Jeśli podasz w nim PESEL – automatycznie złożysz wniosek o profil zaufany, który musisz potwierdzić.

5.      Zaloguj się na założone konto.

Zacznij korzystać z ePUAP.

Jakie urzędy i jakie sprawy obsługuje ePUAP

Coraz więcej spraw możesz załatwić przez internet, bo coraz więcej urzędów udostępnia swoje usługi na platformie ePUAP. Są to między innymi:

        samorządy, w tym urzędy gminy – złóż wniosek o dowód dla siebie lub dziecka; zgłoś utratę lub zniszczenie dowodu albo prawa jazdy; zawiadom o sprzedaży samochodu; dopisz się do spisu wyborców.

        USC (urzędy stanu cywilnego) – uzyskaj odpisy aktów: małżeństwa, urodzenia, zgonu lub innych dokumentów; zgłoś urodzenie dziecka.

        ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) – sprawdź, czy pracodawca cię ubezpieczył i jaką dostaniesz emeryturę; przejrzyj swoje zwolnienia lekarskie i składki.

        NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) – odbierz przed wyjazdem za granicę kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).

        US (urzędy skarbowe) – sprawdź swoje rozliczenia podatkowe; zgłoś spadek lub darowiznę.

        KRK (Krajowy Rejestr Karny) – pobierz zaświadczenie o niekaralności.

        UP (urzędy pracy) – zarejestruj się jako osoba bezrobotna i korzystaj ze szkoleń,

        Rejestr PESEL i Rejestr Dowodów Osobistych – sprawdź swoje dane i dokumenty.

        inne urzędy administracji publicznej (centralne, regionalne i lokalne) oraz instytucje publiczne – zarejestruj działalność gospodarczą; złóż wniosek o Kartę Dużej Rodziny; wyślij pismo ogólne, gdy nie ma formularza do załatwienia twojej sprawy.

 

 

o   Usługi bankowe

W czasach dominacji technologii mobilnej jakość aplikacji bankowych często decyduje o wyborze konkretnej oferty. Pod względem popularności bankowości mobilnej Polska plasuje się w ścisłej europejskiej czołówce. Jak wynika z danych Związku Banków Polskich, z aplikacji mobilnej banku korzysta już ponad 11 milionów Polaków, z czego prawie 9 milionów loguje się do niej przynajmniej raz w miesiącu (dane 2020)

Bankowość mobilna daje możliwość:

        sprawdzenia stanu konta,

        przeanalizowania historii dokonanych transakcji,

        wykonania przelewów zwykłych, walutowych i zagranicznych,

        zapłacenia za zakupy w sklepie internetowym lub stacjonarnym,

        wypłaty pieniędzy z bankomatów oznaczonych specjalnym logo, bez konieczności

        wkładania do maszyny karty płatniczej,

        doładowania telefonu,

        zastrzeżenia karty w razie jej zgubienia lub utraty na rzecz złodzieja.

Obecnie większość wiodących banków oferuje aplikacje bankowe.

Jak pobrać aplikację bankową?

To proste, wystarczy, że na smartfonie wejdziemy do sklepu Google Play i wpiszemy nazwę naszego banku. Instalacja takiego narzędzia trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.

Po pobraniu się aplikacji należy skonfigurować dane do logowania, czyli po prostu ustalić login i hasło — w przypadku niektórych banków wykorzystuje się numer klienta i hasło, które są używane przy bankowości elektronicznej. W tym miejscu należy podkreślić, że każda z aplikacji powinna zapewniać użytkownikowi intuicyjne poruszanie się w niej, wyświetlanie czytelnych danych i co najważniejsze, szybkie działanie, bez względu na obciążenie pamięci telefonu.

Czy bankowość mobilna jest bezpieczna?

Nadal spora liczba osób rezygnuje z korzystania z bankowości mobilnej, ponieważ martwią się, że to rozwiązanie nie jest bezpieczne i może spowodować, że utracą swoje dane i zgromadzone pieniądze na koncie osobistym lub karcie kredytowej. Trzeba wiedzieć, że banki zapewniają swoim aplikacjom najwyższe standardy bezpieczeństwa i gwarantują jakościową ochronę poprzez:

        regularne aktualizacje narzędzi,

        nieprzechowywanie poufnych danych w pamięci podręcznej,

        automatyczne wylogowywanie z konta po kilku minutach bezczynności,

        dwustopniowe poziomy zabezpieczeń,

        zabezpieczenia biometryczne.

Mimo iż banki zapewniają duże bezpieczeństwo swoim aplikacjom, musimy zachować odpowiednią ostrożność podczas korzystania z tych narzędzi i pod żadnym względem nie udostępniać ich osobom trzecim! Ponadto ustawiając PIN do aplikacji bankowej nie stosuj tego samego PINu co np. przy blokadzie ekranu.

 

o   Usługi zdrowotne

Internetowe Konto Pacjenta — IKP

Chcesz odebrać w łatwy sposób e-receptę  i e-skierowanie? Nie pamiętasz, jaką dawkę leku lekarz przepisał twojemu dziecku? Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i zyskaj dostęp do  twoich danych medycznych.

Internetowe Konto Pacjenta ma każdy, kto ma PESEL. Musisz się tylko na nie zalogować.

eRecepta jest częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP — pacjent.gov.pl).

Dzięki niej możesz pobrać, przeglądać, a przede wszystkim realizować recepty wystawione przez Twojego lekarza. Oprócz własnych zleceń na lekarstwa możesz również realizować recepty swoich dzieci oraz innych osób, od których otrzymasz pełnomocnictwo.

Po kliknięciu w receptę, aplikacja wyświetli jej szczegółowe dane, w tym status i informacje o lekach. 

Umawianie wizyt lekarskich – oto lista przykładowych miejsc, które pomogą w umówieniu wizyty lekarskiej do lekarza rodzinnego lub specjalisty.

 

https://www.swiat-zdrowia.pl/przychodnia/ElmedSzczytnoGnieznienska – rejestracja do lekarza w przychodni Elmed w Szczytnie.

https://www.znanylekarz.pl/ – wyszukiwanie danych kontaktowych do specjalistów takich jak telefon i adres oraz opinii.

 

o   Usługi podróżnicze

pomagają nam zarezerwować bilet kolejowy, autobusowy lub lotniczy oraz znaleźć i zarezerwować nocleg w Polsce i za granicą. Dzięki aplikacjom podróżniczym możemy łatwo porównać ceny oraz opinie nt. wybranych usług.

Podobnie jak inne usługi wymagają założenia konta. Po zalogowaniu się w okienku wyszukiwarki wpisujemy interesujący nas temat oraz daty i klikamy wyszukaj. Potem wybieramy dogodną dla nas opcję i rezerwujemy podróż lub nocleg. Aplikacje podróżnicze zazwyczaj wymagają dokonania płatności internetowej. Gdy dokonamy płatności, nasz bilet lub potwierdzenie rezerwacji przyjdzie na pocztę mailową.

Przykładowe aplikacje podróżnicze:

       e-podróżnik.pl – rezerwacja biletów np. kolejowych

       https://www.booking.com/ – rezerwacja noclegów na całym świecie

       https://www.airbnb.pl/ – rezerwacja noclegów na całym świecie

       https://www.lot.com/- rezerwacja biletów lotniczych — przewoźnik LOT

 

 

o   Usługi zakupowe – istnieje ogromna liczba aplikacji umożliwiających zakupy. Często aplikacja daje nam możliwość skorzystania ze specjalnych ofert lub zniżek niedostępnych w sklepie bez posiadania aplikacji, czym sprzedawcy przyciągają klientów. Sklepy informują też klientów o swojej nadchodzącej ofercie. Popularne aplikacje zakupowe: Rossman, Lidl, Kaufland, Apteka Internetowa Gemini, Apteka Intenetowa DOZ, Empik

 

o   Różne

Przykładowe aplikacje przydatne w codziennym życiu — pobieramy ze Sklepu Play:

Google Maps – aplikacja, która może zastąpić nawigację w samochodzie, pokaże nam drogę oraz poinformuje jak dotrzeć w wybrane miejsce środkami komunikacji publicznej

Pogoda — aplikacja pogodowa — sprawdź pogodę w wybranej lokalizacji świata

ICM – szczegółowa aplikacja pogodowa — informuje o temperaturze, opadach, ciśnieniu

burzowo.pl – portal pogodowy informujący o aktualnych i nadchodzących burzach

śledzenie przesyłek – strony internetowe

https://furgonetka.pl/zlokalizuj/ – przesyłki DHL, DPD, UPS

https://emonitoring.poczta-polska.pl/ przesyłki Poczta Polska

https://inpost.pl/sledzenie-przesylek przesyłki InPost

 

Źródła:

https://komorkomat.pl

https://www.gov.pl/

https://loando.pl/wpis/mobilne-aplikacje-bankowe-bezpieczne

INNE PORADNIKI

Usługi telekomunikacyjne – umowy i reklamacje

Usługi telekomunikacyjne – umowy i reklamacje

Jak bezpiecznie zawrzeć umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych i nie dać się oszukać.

Phishing i nieautoryzowane transakcje

Phishing i nieautoryzowane transakcje

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Bezpieczne e-zakupy

Bezpieczne e-zakupy

Choć jeszcze kilka lat temu darzyliśmy je znacznie mniejszym zaufaniem, obecnie e-zakupy stały się dla nas codziennością.
Nadal jednak na nieuważnych klientów czyhają osoby chcące zarobić na niewiedzy lub pomyłkach. Trzymanie się podstawowych zasad pozwoli jednak uniknąć rozczarowań i problemów :

Przejdź do treści