Obsługa smartfona i tableta

SMARTFONY I TABLETY to obecnie niezwykle powszechne urządzenia wykorzystujące system operacyjny o nazwie ANDROID, które dają swoim użytkownikom wiele możliwości.

Dzięki odpowiednim programom trzymając w rękach nasz smartfon, możemy go zamienić na przenośną konsolę do gier, urządzenie biznesowe, nawigator samochodowy, odtwarzacz filmów czy nawet wydajne narzędzie o zastosowaniu inżynierskim. czyli?

 

CO TO JEST ANDROID? Najpopularniejsza platforma systemowa dla urządzeń mobilnych. 

Składa się z systemu operacyjnego, oprogramowania pośredniego, interfejsu oraz dodatkowych aplikacji. 

Android jest systemem operacyjnym od Google wykorzystywanym przede wszystkim w smartfonach i tabletach. jest obecny na wielu urządzeniach różnych producentów oraz zapewnia olbrzymią liczbę dostępnych aplikacji do pobrania w sklepie Google Play. 

 

ZAPEWNIA:  

wielozadaniowość;

pamięć wirtualną; 

stosunkowo łatwe zarządzanie pamięcią.

 

SIŁĄ ANDROIDA są:

       powszechna dostępność – setki dostępnych aplikacji, gier, dzwonków, tapet w większości bezpłatnych umożliwiają personalizację urządzenia; wysoka rozdzielczość i jakość wyświetlacza;

       Sklep Play, czyli swego rodzaju targowisko, na którym deweloperzy oferują użytkownikom Androida swoje aplikacje. 

 

Sklep Play

Dostępny zarówno z poziomu systemu, jak i poprzez witrynę internetową Sklep. Play oferuje obecnie około pół miliona aplikacji, a liczba ta ciągle rośnie. Większość z nich jest darmowa, za niektóre trzeba zapłacić (zazwyczaj od 3 do maksymalnie 20 złotych). Niektórzy producenci stosują system reklam w swoich produktach, co pozwala im na zdobycie zysku bez konieczności pobierania opłat za instalacje swoich aplikacji. Inni znów pobierają indywidualne odpłatności za niektóre, dodatkowe funkcje ich programów (lub właśnie eliminację wspomnianych reklam).

 

Właściwości Androida 

 

       Dane: magazynowane są w „lekkich” bazach danych, co pozwala na gromadzenie ogromnych ilości informacji.

       Obsługa formatów różnych mediów, co umożliwia zarówno słuchanie muzyki, robienie i oglądanie zdjęć, odczytywanie dokumentów tekstowych, wyświetlanie GIFów czy filmów i korzystanie z wielu innych funkcji.

       Wbudowana przeglądarka internetowa oraz tethering- udostępnianie Internetu do innych urządzeń. 

       Dodatkowe funkcje: multi-touch( dotykowy ekran),  multitasking-  wielozadaniowość

 

 

Podstawowa obsługa telefonu/ tabletu -10 PROSTYCH WSKAZÓWEK

 

1. Pierwsze kroki – Konto GOOGLE

 

Jednym z pierwszych komunikatów, które widzi się po pierwszym uruchomieniu smartfona z Androidem, jest pytanie czy masz konto Google. Jeśli mamy konto Google, wystarczy się zalogować, jeśli nie – to należy je założyć.

Gdy tworzysz konto Google ZAPAMIĘTAJ SWOJĄ NAZWĘ I HASŁO!

Telefon z Androidem wykorzystuje system operacyjny od Google i takie konto jest niezbędne, aby można było korzystać możliwości telefonu z Androidem np. ze Sklepu Play, czyli sklepu internetowego, z którego instaluje się większość androidowych programów/ aplikacji, zdjęć Google i wielu innych narzędzi.

 

Jak utworzyć i dodać konto Google w smartfonie i tablecie z systemem Android

Do założenia konta Google w telefonie są potrzebne takie same dane, jak w przypadku zakładania konta w komputerze. Zmienia się jedynie wygląd ekranu, na którym wypełnia się dane. Poza tym konto utworzone w telefonie od razu zostanie do niego dodane, co pozwoli korzystać z wielu usług Google. Będzie możliwa synchronizacja danych telefonu z chmurą Google oraz korzystanie z aplikacji Google takich jak Gmail czy sklep Google Play.

 

KROK 1 Odszukaj ikonkę ustawień Androida i wejdź w ustawienia. Ikonka może być widoczna w menu dostępnym w górnym pasku lub w aplikacjach.

 

KROK 2 W menu ustawień odszukaj pozycji „Konta” i naciśnij. Wybierz pozycję „Dodaj konto”. Z listy dostępnych kont wybierz „Google”

 

KROK 3 Gdy nie masz jeszcze konta Google i chcesz je założyć — należy wtedy wybrać “lub utwórz nowe konto” –jak zakładać konto zostało opisane w części tego poradnika dotyczącej poczty elektronicznej.

 

Dla osób, które mają konto i chcą je tylko dodać do telefonu jest przygotowana opcja „Wpisz swój adres e-mail” oraz podaj „hasło”

 

Jeśli utworzyłeś na smartfonie nowe konto Gmail, to jest to równoznaczne z utworzeniem konta Google zarówno na smartfonie, jak i na serwerach firmy Google. Korzystając z tego samego adresu e-mail, możesz zadeklarować to samo konto na innych urządzeniach, np. komputerze lub innym smartfonie czy tablecie.

 

2. Jak odzyskać konto Google?

 

Dosyć często się zdarza, że użytkownik telefonu zapomina dane do swojego konta Google i nie może zalogować się do poczty po wcześniejszym wylogowaniu lub na innym urządzeniu.

Wówczas należy w przeglądarce internetowej wpisać: odzyskiwanie konta Google, wejść na stronę https://support.google.com/accounts i postępować zgodnie z instrukcjami.

Gdy nie pamiętasz hasła:

1.      Wykonaj czynności umożliwiające przywrócenie konta Google lub Gmail.

        Aby potwierdzić, że konto należy do Ciebie, musisz odpowiedzieć na kilka pytań. Postaraj się podać dokładne informacje.

        Jeśli wystąpi problem, wypróbuj wskazówki dotyczące odzyskiwania konta.

2.      Zresetuj hasło, gdy Cię o to poproszą. Wybierz silne hasło, które nie było wcześniej używane na tym koncie.

 

Gdy nie pamiętasz adresu e-mail używanego do logowania

1.      Wykonaj te czynności, by odnaleźć swoją nazwę użytkownika. Potrzebujesz tych informacji:

        numer telefonu lub pomocniczy adres e-mail powiązany z kontem,

        imię i nazwisko powiązane z Twoim kontem.

2.      Postępuj zgodnie z instrukcjami, by potwierdzić, że konto należy do Ciebie.

3.      Zobaczysz listę nazw użytkownika pasujących do Twojego konta.

 

 

3. Synchronizacja konta

 

Google pomoże ci automatycznie zachować kontakty np. jeśli zmienisz telefon

 

Aby włączyć tę funkcję:

Wejdź w Ustawienia/Konta/Konto Gmail (trzeba być zalogowanym). Włącz synchronizację i wybierz Kontakty. Po włączeniu tej opcji wszystkie numery będą błyskawicznie wysyłane do chmury.

 

4. Menu telefonu/tabletu. Pulpit

 

Zasada działania telefonu z Androidem została oparta na podstawie ikon i aplikacji.

W zależności od sieci, w której zakupiliśmy telefon, rozkład poszczególnych ikon oraz tapeta mogą się różnić.

 

Jak dostosować wygląd pulpitu?

 

Pulpit jest przesuwalny — wystarczy dotknąć ekranu i przesunąć palcem w lewą bądź prawą stronę. Nastąpi „przerzucenie” ekranu i wyświetlenie kolejnych ikon programów. Każdą z tych ikon możemy edytować. Aby tego dokonać, zaznaczamy interesującą nas aplikację i (trzymając, przyciskając) umieszczamy w nowym miejscu. Aby uruchomić podgląd dostępnych ekranów, wystarczy „uszczypnąć” ekran — wyświetlone zostaną wszystkie aktywne pulpity. Tutaj również otrzymujemy możliwość ich dodawania oraz usuwania

 

5. Dostosowanie ustawień telefonu/tabletu do moich potrzeb

 

Konfiguracja urządzenia – telefon/tablet

 

Najważniejszą zaletą Androida jest mnogość opcji konfiguracyjnych. Każdy może przystosować telefon do swoich potrzeb — począwszy od tapety pulpitu, aż po zaawansowane ustawienia, np. liczby jednocześnie uruchamianych aplikacji. Aby wejść w menu konfiguracyjne, klikamy ikonkę „Aplikacje” na ekranie głównym i wyszukujemy „Ustawienia”.

 

Jest to swoiste centrum dowodzenia, z którego możemy w pełni zarządzać telefonem komórkowym. Każdy element został bardzo czytelnie opisany i przyporządkowany poszczególnym aspektom pracy z Androidem. Na początek warto zapoznać się z opcjami „Dźwięki i powiadomienia” oraz „Wyświetlacz” – pozwolą one spersonalizować telefon według własnego upodobania. Poniższa tabela prezentuje opis jedenastu najważniejszych opcji konfiguracyjnych Androida:

 

 

Opcja

Opis

Aplikacje

W tym miejscu znajduje się wykaz wszystkich zainstalowanych na naszym telefonie aplikacji funkcjonalnych, takich jak: Internet czy Aparat. Wchodząc w interesujący nas program, otrzymujemy możliwość zarządzania jego zaawansowanymi ustawieniami. Ponadto na samej górze znalazło się miejsce na tzw. Menadżer Aplikacji, gdzie możemy odinstalować lub zatrzymać aplikację.

Dźwięki i powiadomienia

Możliwość zmiany ustawień dźwiękowych. Tutaj ustawimy dzwonek główny oraz dźwięk SMS-a i powiadomień. Ponadto istnieje możliwość regulacji głośności.

Język i wprowadzanie

Ustawienia języka, jakim będziemy się posługiwać podczas pracy ze smartfonem.

Konta

Praca z urządzeniem mobilnym wymaga utworzenia kont w różnych usługach. Najważniejszą z nich jest Google, pozwalające na zachowanie naszych ustawień. W tym miejscu można dodać i usuwać poszczególne konta.

Bateria

Tu możemy włączyć tryb oszczędzania energii oraz sprawdzić, które aplikacje wykorzystują najwięcej baterii telefonu

Pamięć

Uruchomienie tej opcji pokaże poziom zapełnienia pamięci, z wyszczególnionym podziałem na pamięć systemową (niemożliwą do zwolnienia), używane i różne. Aby poznać więcej informacji, wystarczy kliknąć na „Używane” lub „Różne”.

Sieci telefonii komórkowej

Kolejny ważny punkt. Tutaj znajduje się opcja „Operatorzy sieci”, która pozwala wybrać domyślnego usługodawcę. Jeśli nie mamywystarczająco dobrego zasięgu sieci, wtedy warto przełączyć smartfona na innego operatora. Dodatkowo opcja roamingu danych powinna być włączona.

Dostępność

Niezwykle przydatne narzędzie dla osób z problemami wzrokowymi, słuchowymi bądź manualnymi. Znajdują się tu ułatwienia dostępu, pozwalające na sprawniejsze posługiwanie się telefonem: zwiększanie rozmiaru tekstu, polecenia głosowe, interakcje ekranowe za pomocą przycisków.

Wi-Fi

Konfiguracja połączenia z internetem za pośrednictwem Wi-Fi. Wybieramy interesującą nas sieć, wprowadzamy dostarczone hasło i już możemy cieszyć się z dostępu do światowych zasobów internetu

Wyświetlacz

Konfiguracja wyświetlacza. Wejście w tę opcję pozwala dostosować wielkość czcionki, czas wygaszenia ekranu oraz jasność. Dostosowujemy według własnych preferencji.

Zabezpieczenia

Bezpieczeństwo telefonu komórkowego to podstawa. Zabezpieczenia pozwalają skonfigurować rodzaj blokady ekranu, szyfrowanie, widoczność haseł oraz kod PIN. Warto ustawić możliwie najtrudniejsze opcje, aby utrudnić życie potencjalnego złodzieja.

 6. Jak dodać kogoś do kontaktów?

 

Każdy telefon posiada funkcję zapamiętywania poszczególnych numerów telefonu — tworzenia tak zwanych kontaktów. Aby zapisać interesującą nas osobę, wystarczy wybrać ikonkę zielonej słuchawki w menu głównym i wprowadzić konkretny numer. Następnie klikamy „Dodawanie do Kontaktów” w wyznaczonym miejscu.

Wyświetlony zostanie odpowiedni monit z dwoma opcjami do wyboru: „Utwórz kontakt” oraz „Aktualizuj kontakt”. Wybieramy pierwszą możliwość i wskazujemy miejsce przechowywania. Może to być zarówno Urządzenie, Karta SIM, jak również przypisane konto Google. Zalecamy ostatni wybór, gdyż będziemy mieli dostęp do kontaktu z każdego urządzenia — wystarczy zalogować się do swojej skrzynki mailowej. Ostatnim krokiem jest wypełnienie formularza, gdzie wpisujemy nazwę kontaktu. Możemy tutaj również dodać inne dane teleadresowe, takie jak: adres e-mail, numer komunikatora, czy też utworzyć swoje własne pole informacyjne. Na koniec klikamy „Zapisz”. Od teraz mamy dostęp do kontaktu

 

7. Jak pobrać aplikacje na telefon – Sklep Play

 

Aplikacje są podstawą pracy każdego systemu operacyjnego — znacząco rozszerzają funkcjonalność naszego urządzenia. Każdą z nich możemy pobrać ze Sklepu Google Play — usługi producenta Androida, gdzie udostępnione zostały wszystkie dotychczas wyprodukowane aplikacje.

 

8. Jak dostać się do Sklepu Play? 

 

Wystarczy kliknąć ikonkę na pulpicie naszego smartfona o nazwie „Sklep Play”. W białym okienku na górze wyszukujemy interesującą nas aplikację, wybieramy ikonkę , czytamy informacje o aplikacji. Zanim zainstalujemy, warto zapoznać się z rankingiem i informacjami o aplikacji np. recenzje, opis funkcji, liczba pobrań. I na koniec klikamy „Zainstaluj”.

Po zainstalowaniu aplikacja pojawi się na pulpicie naszego telefonu komórkowego.

 

9. Jak usunąć aplikacje po instalacji?

 

Każdą aplikację, która znajduje się w pamięci naszego telefonu, da się usunąć. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy zauważymy, że nasze urządzenie cierpi na deficyt pamięci. Warto usuwać nieużywane aplikacje, gdyż te — działając w tle – wykorzystują zasoby telefonu i przyczyniają się do szybszego wyczerpania baterii. W celu usunięcia programu wchodzimy w ikonkę „Menadżer aplikacji”.

Na górze znajduje się menu kategoryzujące konkretne aplikacje. Wybieramy interesującą nas opcję i klikamy „Odinstaluj”. Tutaj warto pamiętać, że niektórych elementów nie będziemy mogli  usunąć — powodem jest zabezpieczenie producenta przed przypadkowym wykasowaniem tzw. brandowanego oprogramowania. Jedyną możliwością jest usunięcie tzw. aktualizacji, lecz nie wpłynie to na użycie zasobów.

 

10. Zabezpieczenie telefonu

 

Odpowiednie zabezpieczenie telefonu pozwala uniknąć nieprzyjemności związanych z jego utratą. Dzięki licznym funkcjonalnościom, współczesny smartfon pozwala zarządzać wieloma aspektami naszego codziennego życia, np.: pocztą elektroniczną, usługami bankowymi, wynajmem, a nawet zakupami. Największym zagrożeniem jest dostęp do naszych (jak najbardziej realnych) funduszy — nieuprawniona osoba może wykraść ważne dla nas dane. W celu zagwarantowania większego bezpieczeństwa, wybieramy opcję Zabezpieczenia.

Warto zainteresować się poniższymi opcjami:

        typ blokady ekranu — w tym miejscu wybieramy sposób, w jaki odblokujemy nasze urządzenie po aktywacji ekranu. Możemy ustalić np.: kod PIN, znak lub rozpoznawanie twarzy za pomocą przedniej kamery. Niektóre telefony komórkowe zostały wyposażone w czytnik linii papilarnych — ten sposób jest obecnie najlepszy. Ustawienie blokady chroni nasz telefon, zabezpiecza, uniemożliwiając dostęp niepowołanymi osobom np. dzieciom.

        Wyświetl informacje — opcja ta pozwala wybrać, które informacje zostaną pokazanie na ekranie powitalnym PRZED odblokowaniem telefonu. Warto zastrzec wszelkie komunikatory oraz wiadomości SMS, gdyż wyłączenie tej funkcji spowoduje wyświetlenie naszych (często poufnych) rozmów przed wprowadzeniem hasła.

        Znajdź mój telefon — niektórzy producenci smartfonów wbudowali w swoje urządzenia funkcje pozwalające zlokalizować zagubiony telefon. W tym celu musimy zarejestrować się na stronie producenta i aktywować moduł GPS. Jeśli zgubimy smartfona, po wejściu na specjalną stronę internetową nasz telefon zostanie zlokalizowany z dokładnością do kilku metrów. Jeśli mamy włączoną usługę lokalizacji GPS na telefonie klikamy:

Znajdź moje urządzenie – wejdź w ustawienia/Google/ bezpieczeństwo/znajdź moje urządzenie/przeglądarka

 

Źródło:

https://support.google

INNE PORADNIKI

Usługi telekomunikacyjne – umowy i reklamacje

Usługi telekomunikacyjne – umowy i reklamacje

Jak bezpiecznie zawrzeć umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych i nie dać się oszukać.

Phishing i nieautoryzowane transakcje

Phishing i nieautoryzowane transakcje

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Bezpieczne e-zakupy

Bezpieczne e-zakupy

Choć jeszcze kilka lat temu darzyliśmy je znacznie mniejszym zaufaniem, obecnie e-zakupy stały się dla nas codziennością.
Nadal jednak na nieuważnych klientów czyhają osoby chcące zarobić na niewiedzy lub pomyłkach. Trzymanie się podstawowych zasad pozwoli jednak uniknąć rozczarowań i problemów :

Przejdź do treści