druga galeria

Rozporządzanie majątkiem

Kilka słów na temat tego, czym jest rozporządzanie majątkiem.

 W trakcie naszego życia dochodzi do wielu sytuacji, w których dokonujemy rozporządzenia naszym majątkiem. Co do zasady rozporządzać możemy całym swoim majątkiem czyli nieruchomościami lub ich udziałami (gruntami, budynkami, lokalami mieszkalnymi) odrębnym prawem własności lokalu mieszkalnego, spółdzielczym prawem do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej, ruchomościami np. pojazd mechaniczny, sprzęt RTV, meble, książki itp. lub innymi prawami o charakterze majątkowym np. prawa autorskie.


Jeśli chodzi o sposoby rozporządzenia majątkiem to należy wymienić:

SPRZEDAŻ – umowa pomiędzy kupującym a sprzedającym, gdzie w zamian za określoną rzecz otrzymujemy zapłatę w postaci pieniędzy. Prawo przewiduje trzy formy sporządzania umów tj. ustna, pisemna i szczególna – w formie aktu notarialnego sporządzanego przez notariusza. Generalnie ustawodawca przewiduje, że każda czynność w tym umowa sprzedaży związana z nieruchomością musi być sporządzona w formie  aktu notarialnego. Koszt takiego aktu zależy od wartości nieruchomości oraz stanu prawnego nieruchomości.


 ZAMIANA – przedmiotem umowy zamiany może być każda rzecz, przy czym świadczeniem wzajemnym za zbytą rzecz jest inna rzecz np. zamiana samochodu na innych samochód. Częstą praktyką przy umowie zamiany jest dopłata pieniężna jednej ze stron. Jeśli chodzi o zamianę nieruchomości to wymagana jest forma aktu notarialnego.


 UMOWA DOŻYWOCIA – jest to specyficzna umowa, której przedmiotem świadczenia jednej strony jest wyłącznie nieruchomość, natomiast świadczeniem drugiej strony jest dożywotnia opieka nad dożywotnikiem w sposób szczegółowo wskazany w przepisach Kodeksu Cywilnego oraz w samej umowie. Umowa ta również wymaga formy aktu notarialnego.


 DAROWIZNA – przedmiotem umowy darowizny może być każda rzecz, a rozporządzenie rzeczą następuje pod tytułem darmowym czyli bez świadczenia wzajemnego. W przypadku gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość dla ważności i skuteczności tej umowy wymagana jest forma aktu notarialnego. 

INNE PORADNIKI

Usługi telekomunikacyjne – umowy i reklamacje

Usługi telekomunikacyjne – umowy i reklamacje

Jak bezpiecznie zawrzeć umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych i nie dać się oszukać.

Phishing i nieautoryzowane transakcje

Phishing i nieautoryzowane transakcje

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

Bezpieczne e-zakupy

Bezpieczne e-zakupy

Choć jeszcze kilka lat temu darzyliśmy je znacznie mniejszym zaufaniem, obecnie e-zakupy stały się dla nas codziennością.
Nadal jednak na nieuważnych klientów czyhają osoby chcące zarobić na niewiedzy lub pomyłkach. Trzymanie się podstawowych zasad pozwoli jednak uniknąć rozczarowań i problemów :

Przejdź do treści