KARTA DOBRA 2024/2025

Stowarzyszenie „Nasza Szczycieńska Ziemia” zostało jednym z partnerów programu @Fundacja Biedronki „Karta dobra”. W ramach projektu ubogie, samotne osoby starsze otrzymują kartę na zakupy do sieci sklepów Biedronka. Karta co miesiąc zasilana jest kwotą 200 zł. Dzięki takiej formie pomocy seniorzy mogą sami decydować na co wydadzą otrzymane środki. Karta to znaczące odciążenie ich domowego budżetu, które przekłada się m.in. na lepsze odżywianie. W tegorocznej edycji programu, nad którą patronat medialny po raz kolejny objął @Głos Seniora Nasza Szczycieńska Ziemia rozdysponuje 70 kart! Cieszymy się, że możemy po raz kolejny uczestniczyć w tej szlachetnej inicjatywie.

Celem programu jest poprawa jakości życia osób starszych oraz innych osób zaliczanych do przedstawicieli najbardziej wrażliwych grup społecznych, których trudna sytuacja życiowa nie pozwala na zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, w tym w głównie uniemożliwia zakup odpowiedniej ilości produktów spożywczych.
Program „Karta dobra” skierowany jest do seniorów znajdujących się w trudnej sytuacji socjalno-bytowej w wieku 60+, posiadających obywatelstwo polskie i zamieszkujących teren całego powiatu szczycieńskiego.
Sytuacja socjalno-bytowa każdego seniora zostaje stwierdzona na podstawie kwalifikacji przez wolontariusza Stowarzyszenia „Nasza Szczycieńska Ziemia” na podstawie bezpośredniego spotkania oraz przeprowadzonego wywiadu.
Podczas spotkania nasi wolontariusze zwracają szczególną uwagę m.in. na następujące kryteria:
Sytuację finansową – pomocą mogą zostać objęte osoby starsze mające trudności finansowe spowodowane np. niskimi dochodami, dużymi wydatkami na podstawowe potrzeby np. leczenie, leki, rehabilitację, konieczność utrzymywania niepełnosprawnych dorosłych dzieci, obciążenie spłatą kredytów itp.
Sytuację mieszkaniową – trudności bytowe, a w tym w szczególności: mieszkanie niedostosowane do potrzeb osób starszych np. powyżej parteru, w budynku bez windy, brak: toalety, łazienki, bieżącej wody, ogrzewania, zły stan lokalu, osoba znajduje się w kryzysie bezdomności itp.
Sytuację życiową – szczególna uwaga położona na osoby niepełnosprawne, przewlekle chore somatycznie lub psychicznie, samotne i pozbawione wystarczającej opieki na co dzień, dotknięte skutkami katastrof naturalnych lub wyjątkowych zdarzeń losowych np. pożar.
Senior nie może formalnie sam zgłosić się do Programu „Karta dobra”. Zgłoszenia może dokonać wolontariusz Stowarzyszenia „Nasza Szczycieńska Ziemia” po weryfikacji kryteriów uczestnictwa osoby wskazanej przez inną organizację czy instytucję, sąsiada, przyjaciela czy członka rodziny kandydata do programu.
Stowarzyszenie „Nasza Szczycieńska Ziemia” może przekazać jednej osobie – seniorowi maksymalnie jedną kartę.
Osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym również otrzymają maksymalnie jedną kartę.
Łączna wartość karty to iloczyn jednorazowego miesięcznego doładowania jednej Karty Dobra (200 zł) oraz łącznej ilości miesięcy
doładowania (od 01.10.2024 r. lub od pierwszego dnia miesiąca następującego po wydaniu karty, do 01.07.2025 r. lub do dnia dezaktywacji karty lub podjęcia przez Stowarzyszenie „Nasza Szczycieńska Ziemia” decyzji o wstrzymaniu doładowań), czyli łącznie nie więcej niż 2000 zł na jedną kartę.
Doładowanie kart następuje automatycznie pierwszego dnia nowego miesiąca kalendarzowego, począwszy od 01.10.2024 r. lub od momentu otrzymania karty. Ostatnie doładowanie karty nastąpi 01.07.2025 r.
W momencie otrzymania Karta Dobra jest aktywna.
Karta działa wyłącznie w sieci sklepów Biedronka zlokalizowanych na terenie całego kraju.
Senior sam decyduje na co chce przeznaczyć środki. Wyłączeniom podlegają takie produkty jak: napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, produkty z kategorii tekstylia oraz artykuły przemysłowe i usługi (w szczególności doładowania telefonów oraz wszelkich innych kart typu pre-paid).
Nie, Kartą Dobra można dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania limitu doładowania lub do upływu ważności karty. Aby nie uległa dezaktywacji trzeba nią zapłacić przynajmniej jeden raz w okresie 60 dni.
Środki pieniężne, którymi została zasilona Karta Dobra w danym miesiącu, a które nie zostały wykorzystane, pozostają do dyspozycji
użytkownika w kolejnym miesiącu, ale tylko w ramach kwartału kalendarzowego. Po zakończeniu kwartału zerują się one automatycznie. Nastąpi to w dniach: 31.12.2024 r., 31.03.2025 r., 30.06.2025 r.
Środki, którymi zostanie doładowana Karta Dobra w pierwszym dniu lipca w przypadku niewykorzystania wyzeruje się z dniem
30.09.2025 r.
Karta Dobra jest ważna do 30.09.2025 r.
Po upływie tego terminu karta traci ważność i wykorzystanie środków, które na niej pozostały nie będzie możliwe. Ponadto środki, którymi została zasilona karta zerują się automatycznie po zakończeniu każdego kwartału, tzn. 31.12.2024 r., 31.03.2025 r., 30.06.2025 r. W przypadku braku aktywności na karcie w okresie min. 60 dni karta może ulec dezaktywacji.
Aby dokonać płatności należy przeciągnąć kartę przez czytnik znajdujący się przy kasie. Saldo karty zostanie pomniejszone o wartość zakupów.
Zabrania się przyznawania:
a) Kart dobra pracownikom i rodzinom pracowników lub współpracowników Stowarzyszenia oraz wolontariuszom działającym w Programie,
b) więcej niż 1 (jednej) Karty Dobra dla danej osoby lub w ramach jednego gospodarstwa domowego,
c) Karty Dobra osobom, które są mieszkańcami placówek, gdzie otrzymują wyżywienie,
d) osobom, które korzystają z innych programów Fundacji Biedronki opartych o pomoc w postaci kart na zakupy, w tym „Na codzienne zakupy” oraz „Witamy i pomagamy – zakupy”.
W takim przypadku senior ma obowiązek zgłosić ten fakt do wolontariusza/lidera, który przekazał Kartę Dobra lub bezpośrednio do Stowarzyszenia „Nasza Szczycieńska Ziemia” celem dezaktywacji Karty Dobra oraz aktywowania Karty zastępczej. W takich przypadkach, Karta zastępcza będzie aktywna z dniem dezaktywacji karty pierwotnej, z przeniesieniem całego salda karty dezaktywowanej na Kartę zastępczą.
Koordynator projektu – Adam Cudak, tel. 793 231 737 / e-mail: a.cudak@wmcn.pl
Prezes Stowarzyszenia „NSZ” – Paweł Kamil Krassowski, tel. 530 500 590 / e-mail: nsz.mazury@gmail.com